Capio
Capio
Capio
Sawitree Nuanket, Johanna Bagge och Agnieszka Trojanowicz i köket på Avdelning 43. Mest populära rätten på menyn är som vanligt köttbullar med potatismos och lingon.

Digital matbeställning snart infört på alla avdelningar

25 mars 2025

Under april månad kommer Eftervården på BB S:t Göran att börja använda det digitala matbeställningssystemet Matilda. Då är det i drift på alla vårdavdelningar på sjukhuset – något som sparar tid och jobb både för personalen i vården och i köket. Patienterna kan se menyn och beställa maten själva via sin mobiltelefon eller en surfplatta, eller få hjälp med en digital beställning.   

Det digitala matbeställningssystemet började införas under förra året, med test på Avdelning 45 och Avdelning 50. Efter att utvärderingar visat på att medarbetarna var nöjda med systemet har det successivt införts på alla vårdavdelningar.   

En av dem är Avdelning 43, där måltidsvärden Sawitree Nuanket jobbar. Till en början var hon lite orolig för att det nya systemet skulle vara svårt att lära sig.  

Men det har gått lätt. Efter två dagars inskolning kände jag att jag kunde systemet. Det är enkelt att jobba i. Det bästa är att det går att förbeställa maten kvällen innan, det underlättar mycket för oss i köket. Det går snabbare och blir mindre stressigt, berättar hon. 

Ökad matlust och mindre spring med lappar   

Även patienterna på avdelningen verkar uppskatta systemet.  

Det är fina bilder på maten, så det ökar matlusten hos patienterna när de ser hur det ser ut. Det uppdateras automatiskt i systemet så fort någon beställer mat, så patienterna ser vad som finns i lager på avdelningen just nu. Vi slipper att patienterna beställer mat som är slut och blir besvikna och personalen behöver fråga vad de vill ha i stället. Eller springa runt mellan avdelningarna och försöka hitta om den maten finns någon annanstans, förklarar Sawitree 

På beställningssidan syns också tydligt vad maten innehåller, och det varnar för eventuella allergier och kostrestriktioner. Innan en matbeställning går vidare till köket måste den godkännas av patientansvarig sjuksköterska.  

Jämfört med att hålla på med skrivna beställningar sparar det digitala matbeställningsystemet mycket tid och mycket spring med beställningslappar, menar Sawitree Nuanket. 

Anpassning och flexibilitet efter behov 

Agnieszka Trojanowicz är biträdande enhetschef för Vårdnära Service, och har arbetat mycket med införandet av Matilda på alla avdelningar.  

Inför starten har vi haft dialog med vårdenhetschefen om hur de vill ha det uppsatt, t.ex. vilka tider patienterna ska kunna beställa mat till, vilka menyer och vilken kost som ska finnas. Det är väldigt flexibelt och går att anpassa mycket efter avdelningarnas behov, berättar hon.  

En annan fördel med Matilda är att systemet är oberoende av mat-leverantör, vilket kommer att bli viktigt i den kommande upphandlingen av patientmat, berättar kostcontroller Johanna Bagge, som ansvarar övergripande för systemet.  

I våra patientenkäter ser vi att patienterna är väldigt nöjda både med maten på sjukhuset, och med servicen runt om, och det tolkar vi som att systemet fungerar bra ur deras perspektiv också, förklarar hon.  

Inom Region Stockholm är Capio S:t Göran först ut med att ha ett digitalt matbeställningssystem för hela sjukhuset, men några av de andra akutsjukhusen håller nu också på att införa liknande system. 

LegitScript approved